MUDr. Petr Martinka

specialista na ortopedii a traumatologii pohybového aparátu

VOLEJTE: ambulance +420 558 339 518, sestra +420 724 733 560   
+420 608 400 181   
Pro slovenské klienty: tel. +420 608 400 181  
Těšíme se na Vaše zavolání, v případě nedostupnosti nechte nám, prosím, vzkaz   
e-mail : info@ortopedievendryne.cz  

Syndrom "zamrzlého
ramene"
Tenisový loket Achillova šlacha Ostruha patní kosti Léčba

Vyšetření doplňujeme o sonografické vyšetření.U většiny našich pacientů pak využíváme v léčbě akustickou rázovou vlnou s přístrojem Evotron. Ošetření  akustickou rázovou vlnou u pacientů s diagnostikovaným tenisovým loktem používáme od r. 2004. Do konce roku 2010 bylo s touto diagnosou léčeno 565 pacientů. Léčba byla provedena v jednom sezení, vždy za použití lokální anestezie přípravkem Marcaine. Po zákroku doporučujeme ošetřované místo ledovat, aplikovat emulzi na zmírnění otoku a medikovat nesteroidní antiflogistikum. Dále doporučujeme vysoké dávky Wobenzymu. Po 48 hodinách od zákroku povolujeme běžný režim bez zátěže, po 3 týdnech zátěž sportovní.

Tenisový loket

(nejen onemocnění tenistů)

Máte bolesti na zevní straně loketního kloubu? Míváte v tomto místě otok, zarudnutí a kůže je teplejší? Vypadávají vám pro bolest v lokti předměty z ruky, pociťujete snížení svalové síly či křeče? Míváte v lokti ranní ztuhlost? Odeznívá bolestivost v klidu, aby se při další zátěži opět vrátila? Pak trpíte onemocněním zvaným tenisový loket odborně též zánětem úponů napřimovačů zápěstí.
Tenisový loket dostal svůj název pro zvýšený výskyt u lidí hrajících tenis, ale příčinou tenisového lokte je přetěžování loketního kloubu při různých činnostech a to nikoliv pouze u tenisu, ale při nejširší škále činností. Akutní forma tenisového lokte přivádí pacienta do ortopedické ambulance pro bolestivost na zevní straně lokte, která vystřeluje do předloktí, otok a zarudnutí bolestivého místa. Léčba této formy je klid, někdy i s nutností sádrové fixace, protizánětlivé masti a léky, rehabilitace, později i obstřiky tak populárními kortikosteroidy. Přes tuto léčbu velmi často dochází k chronické formě tenisového lokte, která na shora uvedenou léčbu nereaguje. Pacientovi je navržena operace tenisového lokte. U této operace operatér odetne společný úpon napřimovačů předloktí, dále provede revizi kloubu, přiloží sádrovou fixaci na l4 dní a pak následuje rehabilitace.
Naše pracoviště se již dlouhodobě věnuje pacientům trpícím diagnosou tenisového lokte a tito tvoří 46 procent naši klientely. Pro zajímavost 86 % z nich tenis,squash nebo jiné podobné sporty nikdy nehrálo, ve 27 % je postižena nedominantní horní končetina!!! Většina našich pacientů byla již bezvýsledně léčena bez efektu, proběhla u nich kortikoterapie, rehabilitace, ozáření rentgenem a dokonce někteří byli již po operaci tenisového lokte, i v těchto případech dosahujeme v léčbě pozoruhodných výsledků.

Léčba tenisového lokte na našem pracovišti a její výsledky

Náš přístup k pacientům trpícím diagnosou tenisového lokte je přísně individuální! Začíná důkladným odběrem všech údajů z předchorobí a z dosavadního průběhu léčby. Následuje podrobné vyšetření se zhodnocením stavu lokte, předloktí a krční páteře.Vyšetření doplňujeme o sonografické vyšetření.U většiny našich pacientů pak využíváme v léčbě akustickou rázovou vlnou s přístrojem Evotron.

Hodnocení

Hodnocení: Hodnocení výsledků jsme prováděli 6 měsíců od ošetření. 463 pacienti hodnotili zlepšení mezi 80-100 % se většina navrátila k sportu, někteří sportují s epikondylární páskou, 42 pacientů hodnotilo své zlepšení mezi 50-80 % a uváděli vždy přechodné zlepšení po intenzívní zátěži lokte, které však postupně vymizí, 9 pacientů nezaznamenalo žádné ani přechodné zlepšení. Vždy se jednalo o stavy po předešlé Boydově operaci tenisového lokte a těmto pacientům bylo navrženo a poté i provedeno nové ošetření akustickou vlnou zdarma. 51 pacientů jsme nehodnotili, neboť se nám je nedaří kontaktovat. U lehčích forem tenisového lokte jsme od r.2010 začali využívat přístroj generátor rázové vlny BTL 6000 u něhož oceňujeme možnost ošetření bez lokální anestezie a nižší finanční náročnost zákroku. Jedinou nevýhodu spatřujeme v nutnosti opakování procedur 3-5x.

Závěrem

Tenisový loket - je onemocnění časté a velmi obtěžující, jehož původ zatím není zcela objasněn. Klasická terapie a operace nevede vždy k plné úlevě. Při léčbě Evotronem dosahujeme zatím špičkových výsledků potvrzující dosavadní zkušenosti zahraničních pracovišť. Výsledky terapie BTL 6000 se jeví zatím slibně, ale na podrobnější zhodnocení je třeba ještě počkat.