MUDr. Petr Martinka

specialista na ortopedii a traumatologii pohybového aparátu

VOLEJTE: ambulance +420 558 339 518, sestra +420 724 733 560   
+420 608 400 181   
Pro slovenské klienty: tel. +420 608 400 181  
Těšíme se na Vaše zavolání, v případě nedostupnosti nechte nám, prosím, vzkaz   
e-mail : info@ortopedievendryne.cz  

Syndrom "zamrzlého
ramene"
Tenisový loket Ostruha patní kosti Achillova šlacha Léčba

 

Léčba zánětů Achillovy šlachy na našem pracovišti a naše výsledky.

Léčba u nás začíná informacemi z předchorobí a dosavadní léčby. Následuje sonografické vyšetření. Dále je nutno vyloučit systémové zánětlivé onemocnění. Teprve po tomto vyšetření pacientům navrhujeme léčbu. Od r.2004 využíváme k léčbě zánětu Achillovy šlachy u nás terapii  akustickou rázovou vlnou. Ošetření provádíme v lokálním znecitlivění Marcainem a provádí se jednorázově pod sonografickou kontrolou. Po l2 hodin je pak místo zcela nebolestivé. Následně doporučujeme 48 hodinový klidový režim, ledování, aplikaci protizánětlivého spreje. Po dvou dnech je možná běžná zátěž. Sport může následovat za 3-5 týdnů dle tíže onemocnění. Doporučujeme po ošetření taktéž vysoké dávky Wobenzymu.

 

Achillova šlacha

(též zvaná achillova pata)

Trápí Vás bolesti Achillovy šlachy? Objevuje se bolestivost ráno již při pokusu o první krok? Zhoršuje se při zátěži např. při sportu a přetrvává po něm? Nahmatáte si na Achillově šlaše vřetenovité zduření, které při tlaku bolí? Pak trpíte onemocněním zvaným zánět Achillovy šlachy nebo též tzv. Achillodynií!

Příčiny zánětu Achillovy šlachy

Záněty Achillovy šlachy vznikají z otlaku v obuvi nejčastěji při sportu, a dále je způsobuje nepřiměřená zátěž a nedoléčené úrazy. Mnoho jich souvisí i s celkovým postižením organizmu např. u revmatiků.

Léčba zánětu Achillovy šlachy

Léčba lehčích forem zánětu Achillovy šlachy spočívá v odtížení, lokální aplikaci protizánětlivých mastí a fysioterapii. Při této léčbě odeznívá většina zánětů a nepřechází do tzv. chronického zánětu Achillovy šlachy. U tohoto vážného onemocnění již velmi hrozí utržení Achillovy šlachy se všemi nepříjemnými důsledky tohoto těžkého poranění. Tato fáze zánětu již vyžaduje dohled odborníka a razantní léčbu. Tato spočívá většinou ve znehybnění končetiny sádrovým obvazem a při nezlepšení vyžaduje operaci. Při této lékař protíná nebo odstraňuje zánětlivě změněný obal šlachy.

Terapie zánětu Achillovy šlachy na našem pracovišti

Na našem pracovišti se dlouhodobě věnujeme problematice zánětu Achillovy šlachy. Většina našich pacientů se k nám dostavuje již ve fázi chronického zánětu Achillovy šlachy, mnoho jich již vyčerpalo kompletní škálu běžně dostupných léčebných metod a výjimkami nejsou aplikace kortikosteroidu, které v oblasti šlachy přísně nedoporučujeme!!!, operace a ozářky rentgenem a to i opakovaně. Převážné procento jsou sportovci, a to i vrcholoví, kterým zánět Achillovy šlachy zcela znemožňuje sportovní aktivitu.

Hodnocení

Akustickou rázovou vlnu jsme již aplikovali v případě zánětu Achillovy šlachy od r 2004 do konce r. 2010 518 pacientům. Výsledný efekt jsme hodnotili po 6 měsících od ošetření.V 414 případech jsme zaznamenali úplné vyléčení pacientů, kteříi sportují bez obtíží a jejichž šlacha má normální reliéf. V 62 případech potíže zcela odezněly, na šlaše zůstalo vřetenovité zduření, které je nyní nebolestivé a postupně ustupuje. V 27 případech došlo pouze k částečné úlevě. U těchto pacientů jsme po 6 měsících ošetření opakovali. Plný efekt se nedostavil jen u 9 pacientů a stav byl řešen operačně a to peritenonektomií, což je odstranění šlachového obalu. 15 pacientů se k následným kontrolám nedostavilo a ani nás nekontaktovalo. U počínajících forem zánětu Achillovy šlachy jsme od r.2010 začali využívat přístroj generátor rázové vlny BTL 6000, u něhož oceňujeme možnost ošetření bez lokální anestezie a nižší finanční náročnost zákroku. Jedinou nevýhodu spatřujeme v nutnosti opakování procedur 3-5x.

Závěrem

Zánět Achillovy šlachy je časté onemocnění trápící velkou část hlavně sportující populace. Pokud je toto onemocnění ponecháno neléčené, může svému nositeli způsobit až invalidizaci způsobenou utržením Achillovy šlachy. Proto k léčbě zánětů Achillovy šlachy přistupujeme razantně a v souladu s nejmodernějšími poznatky a na tomto základě dosahujeme špičkových výsledků.